Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między Czerwiennem a Ratułowem w odległości ok. 12 km od Zakopanego. To miejsce wyjątkowe na Podhalu. Ze wszystkich stron rozciągają się z Bachledówki niepowtarzalne widoki górskich krajobrazów.

Gubałówka u stóp, nad Babią Górą zachód słońca…

W kierunku południowym horyzont zamyka rozległa i majestatyczna panorama polskich oraz słowackich Tatr. Wprawny turysta bez trudu wypatrzy Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy, Świnicę czy sąsiadkę Gubałówkę, a także słowackie szczyty: Lodowy, Hawrań, Łomnicę…

Patrząc na północny-wschód, przy dobrej pogodzie, można dostrzec najwyższe szczyty Pienin, w tym - Trzy Korony, w kierunku północnym – Gorce z Turbaczem, na zachodzie zaś Babią Górę i Pilsko.

Optymalna odległość od zgiełku Zakopanego, a jednocześnie bezpośrednia bliskość stolicy Tatr i szlaków turystycznych TPN to niewątpliwe atuty położenia Bachledówki, wśród których niebagatelną rolę odgrywa także możliwość dotarcia w ten rejon bez największych korków Zakopianki.

Bachledówka to także wymarzone miejsce na nieśpieszne spacery czy wycieczki rowerowe. Idealne warunki narciarskie utrzymują się na górze niemal do kwietnia, co sprawia, że trasy narciarskie w rejonie Bachledówki odwiedza corocznie wielu amatorów białego szaleństwa.

Czerwienne

Hotel & Spa Bachledówka
położony jest na terenie wsi Czerwienne (założona ok. 1630 roku) należącej do gminy Czarny Dunajec.
W Czerwiennem zachował się charakterystyczny, typowy dla regionu styl budownictwa podhalańskiego, a mieszkańcy z dumą i w naturalny sposób kultywują folklor górlaski poprzez gwarę, obrzędy, stroje, muzykę i inne elementy tradycji góralskiej. 
W okolicy można znaleźć, kilkusetletnie lipy uznane za pomniki przyrody, a w górnej części wsi zachowała się drewniana dzwonnica.

Przez Czerwienne - Bachledówkę wiodą trasy turystyczne: z Chochołowa, z Czarnego Dunajca, z Cichego i z Szaflar do Zakopanego (przez Ząb i Gubałówkę) oraz trasy rowerowe m.in przez Ząb na Gubałówkę, gdzie podczas jazdy podziwiać można zjawiskową panoramę Tatr.
Amatorom nordic walking lub zwykłych spacerów polecamy piesze wędrówki po okolicy w towarzystwie niepowtarzalnych górskich widoków.

Klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej

Na Bachledówce znajduje się klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.
Kościół Ojców Paulinów na Bachledówce zachwyca góralskim wystrojem wnętrza, pięknem i lekkością, urzekając nawet najwytrawniejszych miłośników i znawców stylu podhalańskiego. Świątynia została poświęcona przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego w sierpniu 1991 roku.

W latach 1967-1973 na Bachledówce regularnie przebywał Prymas Stefan Wyszyński. Podczas swoich pobytów mieszkał w zachowanej do dziś drewnianej, piętrowej willi w stylu zakopiańskim, nazywanej „Tebaidą” (od pustyni, na której przebywał św. Paweł Pustelnik).

Podczas pobytów Księdza Prymasa na Bachledówce, częstym Gościem był tu także Kard. Karol Wojtyła, ówczesny Metropolita Krakowski, który w latach 1969 i 1975 odprawiał w sercu Podhala swoje rekolekcje. Tu pracował nad redakcją dokumentów synodalnych, odwiedzał wielokrotnie kapłanów, podczas ich rekolekcji, a w czasie wakacji także młodzieżowe grupy oazowe, z którymi lubił spotkać się przy ognisku. 27 września 1978 roku, na dwa tygodnie przed historycznym konklawe, kiedy to został wybrany papieżem, właśnie na Bachledówce uczestniczył w rekolekcjach kapłańskich.
Wyślij zapytanie online

Zadzwoń do nas:

18 26 58 178