Zakopane, czyli pępek świata, jak określił w swej książce stolicę Tatr malarz i pisarz - Rafał Malczewski, przyciąga tysiące turystów od lat i w każdym sezonie. Nikogo nie odstraszają ani kroki na Zakopiance, ani tłok na Krupówkach, ani oblegane główne szlaki turystyczne.
Właściwie trudno się dziwić. Urzekające piękno tatrzańskiej przyrody, krystaliczne powietrze, majestat gór, przecudny kolor górskich jezior, stawów i potoków, przestrzeń hal oraz malownicze pejzaże i osie widokowe potrafią zachwycić każdego i sprawiają, że wraca się w Tatry mimo niedogodności komunikacyjnych.

Hotel & Spa Bachledówka oddalony jest ok. 18 km od Zakopanego, jednak jego położenie pozwala na wybór alternatywnych wobec Zakopianki tras umożliwiających dotarcie do stolicy Tatr.
Wszelkie szczegółowe i niezbędne wskazówki topograficzne dotyczące podhalańskich dróg, które wiodą z Bachledówki na Gubałówkę, Butorowy Wierch czy wprost do Kościeliska i Zakopanego (oczywiście z pominięciem Zakopianki) uzyskacie Państwo bezpośrednio w recepcji Hotelu.

O urokach Zakopanego napisano już wiele. I choć największe rzesze turystów można spotkać na Krupówkach - głównym deptaku miasta, to warto nadmienić, że w stolicy Tatr znajduje się wiele innych, urokliwych uliczek,  a przede wszystkim ciekawych miejsc, do których warto zawitać.
 

Skocznie


Zakopane to stolica polskiego narciarstwa i sportów zimowych z kompleksem skoczni narciarskich, z których najbardziej znaną jest Wielka Krokiew imienia Stanisława Marusarza. To największa spośród zakopiańskich (i polskich) skoczni narciarskich o punkcie konstrukcyjnym K120. Położona jest na północnym stoku góry Krokiew u zbiegu ulic Bronisława Czecha i Józefa Piłsudskiego pośród tatrzańskich lasów.
Pod skocznią znajduje się parking, zarówno dla samochodów osobowych jak i autokarów, a ponadto kramy, stragany, miejsca oferujące atrakcje dla dzieci (quady, park linowy, przejażdżki kucykiem, a zimą niewielki wyciąg narciarski). Zakopane co roku jest organizatorem zawodów w skokach narciarskich w ramach zawodów Pucharu Świata oraz Letniej Grand Prix. Obiekt robi wrażenie swoją wielkością i nowoczesnością , a trybuny skoczni mogą pomieścić około 50 tysięcy osób. Niepowtarzalna atmosfera panująca podczas rozgrywania zawodów, odczuwalna jest nie tylko na samym obiekcie, ale również w całym mieście. 
Rekord Wielkiej Krokwi został ustanowiony podczas zawodów PŚ w 2010, wynosi 140,5 m i należy do Szwajcara Simona Ammanna. Wynik ten traktowany jest jako oficjalny rekord.
W 2004 r. położono na Wielkiej Krokwi igielit, co umożliwiło organizację Letniego Grand Prix w skokach narciarskich, a od 2011 r. skocznia posiada też sztucznie mrożony rozbieg.

Na szczyt Wielkiej Krokwi można się dostać nowoczesną koleją linowo-krzesełkową, czynną we wszystkie dni tygodnia: 
listopad – kwiecień 9.oo- 17.oo  
maj – wrzesień 9.oo – 20.oo
październik    9.oo – 18.oo
Na szczycie skoczni znajduje się platforma widokowa z kawiarenką. Stąd rozpościera się piękny widok na panoramę Zakopanego i masyw Gubałówki.
Warto nadmienić, że w rejonie Wielkiej Krokwi znajdują się także zimowe pętle do biegów narciarskich o długości 3 i 5 km.
 

Zakopane - miasto muzeów i galerii


Zachęcamy do odwiedzenia zakopiańskich muzeów, a w szczególności Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przy Krupówkach, (posiadającego w swoich zasobach bogate kolekcje dzieł sztuki, okazów przyrodniczych, etnograficznych, materiały archiwalne i biblioteczne), a także jego filii:
 - Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza mieszczącego się w willi Koliba zbudowanej w 1892 roku według projektu Stanisława Witkiewicza. W willi mieści się muzeum z eksponatami etnograficznymi, sprzęty projektu Witkiewicza oraz kolekcja portretów Witkacego (ulica Kościeliska);
- Muzeum Kornela Makuszyńskiego (polecamy rodzinne zwiedzanie - koniecznie z najmłodszymi turystami) oraz  Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, willę Oksza z Galerią Sztuki XX wieku czy Galerię Sztuki na Kozińcu.

Na zakopiańskiej trasie każdego miłośnika sztuki powinny się także znaleźć:  Muzeum Jana Kasprowicza  na Harendzie czy Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także:
- drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku (ulica Kościeliska);
- neogotycki kościół parafialny Świętej Rodziny na Krupówkach z lat 1877-96, według projektu Józefa P. Dziekońskiego; 
- drewniana kaplica w Jaszczurówce zbudowana w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim;
- Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - pierwszy cmentarz w Zakopanem, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy, m.in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński (ulica Kościeliska);
- willa pod Jedlami z 1897 r., zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim (ulica Koziniec 1);
- willa "Witkiewiczówka" z 1904 r., zaprojektowana przez Jana Koszycę w stylu zakopiańskim (ulica Antałówka);
- chata Sabały - drewniany budynek z pierwszej połowy XIX wieku (na Starych Krzeptówkach);

Wszystkim turystom polecamy także wizytę w Centrum Informacji Turystycznej w Zakopanem mieszczącym się przy ulicy Kościeliskiej 7, gdzie możemy zasięgnąć  fachowej informacji na różne tematy dotyczące miasta czy odbywających się imprez i wydarzeń kulturalnych. W  Centrum od kilku lat istnieje Galeria GAZDUŚ. Można tu kupić prace artystów i twórców ludowych, związanych z Zakopanem i Podhalem. 
 

Kasprowy Wierch


Ten legendarny szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m  wymaga osobnego potraktowania. Masyw Kasprowego należy do najbardziej obciążonych i oblężonych turystycznie obszarów Tatr Polskich. Trudno się dziwić, dzięki wydajnej i nowoczesnej kolejce góra jest dostępna niemal dla każdego, więc wielu tyrsytów nie wyjeżdża z Zakopanego bez wizyty na Kasprowym.

W cieplejszym sezonie niektórzy podejmują wyzwanie i zamiast wielogodzinnego stania w „kolejce do kolejki” wybierają się na szczyt Kasprowego o własnych siłach. Turyści planujący pieszą wycieczkę na Kasprowy Wierch mają do wyboru kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności i czasie przejścia. Przed wycieczką warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi przebiegu szlaku, którym zamierzamy dotrzeć na szczyt.

Dla wszystkich, którzy planują jednak wjechać na szczyt Kasprowego koleją linową, a nie chcą bić rekordów oczekiwania w palącym słońcu do kasy biletowej w Kuźnicach, informujemy, że bilety można nabyć w sklepie on-line (z min. 2-dniowym i maks. 30-dniowym wyprzedzeniem), na ustaloną datę i godzinę (wystarczy wówczas okazać wydrukowany bilet w kasie).

Sprzedaż internetową biletów prowadzą Polskie Koleje Linowe: http://www.pkl.pl/kasprowy/home

Kasprowy Wierch to mekka narciarzy ze wszystkich zakątków Polski. Tutaj mają początek dwie spektakularne, uchodzące za najpiękniejsze w Polsce, zjazdowe trasy narciarskie: w kierunku północno-wschodnim Trasa Gąsienicowa oraz w kierunku północno-zachodnim Trasa Goryczkowa schodząca do Doliny Goryczkowej pod Zakosy. Ze względu na stromiznę i trudne warunki terenowe uważane są za nieodpowiednie dla początkujących; mogą nimi zjeżdżać jedynie doświadczeni narciarze. Obie trasy mają przedłużenia (Nartostrada Gąsienicowa i Nartostrada Goryczkowa) umożliwiające zjazd na nartach terenem reglowym do Kuźnic ( a przy odpowiednich warunkach śniegowych nawet do centrum Zakopanego). Całkowita długość Trasy Goryczkowej na odcinku Kasprowy Wierch – Kuźnice wynosi około 8 km, a Trasy Gąsienicowej na podobnym odcinku – około 10 km. Obydwie trasy pokonują tę samą różnicę wysokości wynoszącą około 950 m. 
Wyślij zapytanie online

Zadzwoń do nas:

18 26 58 178